Olivovník

Dotek dějin ve vašem květináči. Olivovník je velice odolný a houževnatý strom, který se ve volné přírodě dožívá mnoha stovek až tisíce let. Tato stálezelená rostlina si přímo říká o letnění na našich balkónech, lodžiích a terasách. Plodů se dočkáme u stromů ve věku 20-50 let. Námi nabízené stromy jsou mrazuvzdorné a jsou ve věku od 20 do 200 let. V případě Vašeho zájmu lze zajistit i starší rostliny ve velkých květináčích. I Vy můžete mít na své terase či zahradě strom, na který svítilo stejné slunce a padal stejný déšť jako na Miquela de Cervantese nebo Antonia Vivaldiho.

Jak rostlinu pěstovat

Olivovník v Mattioliho herbáři

Stanoviště a půda: Velice slunné a suché místo. Půda je vhodná lehká hlinitopísčitá, může být i mírně zásaditá a vápenitá.

Zálivka: Během vegetačního období jen mírná, v zimě jen aby nevyschla úplně půda. Nesnáší přemokření.
Kde pěstovat: V květináčích je možné během léta pěstovat v zahradě, na terase, ve skleníku či v zimní zahradě. Ideální zimování je v místnosti nebo skleníku při teplotě do 10 st. Možné pěstovat též trvale v interiéru, ale i zde je vhodné na zimu přenést na chladnější místo. Větší rostliny olivovníku evropského snesou i mráz do -15° C. Zimu venku lépe snášejí, jsou-li zasazeny v zemi. V ČR v rámci celkového oteplování podnebí přežijí bez nebezpečí mírnou zimu venku. U menší stromků je na zimu vhodné obalit kmen jutou.

Hnojení: Není téměř třeba.

Řez: Vzrostlé stromky upravujeme řezem na jaře, nejpozději pak v půlce července, aby nové výhony
stačily do zimy vyzrát. Řez však nemusí být radikální, stačí jen pravidelně zastřihovat bujné letorosty.
Plody vznikají na dvouletých výhoncích. Olivovník je vhodný pěstovat i jako bonsaj. V daném případě
však neplodí.

Vhodná nádoba na pěstování: Vhodná je kvalitní terakota, která zajistí prodyšnost nádoby a odolnost proti prasknutí.

Víte, že…

…Když se k němu holubice večer vrátila, v zobáku měl čerstvě utržený olivový list! Pak Noe věděl, že voda ze země ustoupila. (Genesis 8:11)

Olivovník je prastará kulturní rostlina, byl pěstován již před 8000 lety. V oblasti středomoří se jedná o rostlinu oplývající mnohou a hlubokou symbolikou. Olivovník byl nejceněnějším stromem starověkého světa. Když začaly opadat vody potopy světa, donesla na Noemovu archu holubice právě olivovou ratolest. I z tohoto příběhu je vidět ohromná odolnost této rostliny, přečkal i biblickou potopu světa. Pro různé kultury byl symbolem blahobytu a míru, vyváženosti, ale i vítězství. Panenská bohyně starého Řecka, Pallas Athena, při souboji s Poseidonem o suverenitu města Athény, vetnula do země oštěp, ze kterého vzešel olivovník obsypaný plody.

V marocké islámské tradici je olivovník Stromem světa, symbolem bytí, světla nebes i země. V Židovské
kabalistické tradici je olivovník symbolem Adama Kadmona. Adam Kadmom byl první prapůvodní tvor stvořený Hospodinem. Z něj pak vzešlo vše živé. Starozákonní král Šalamoun při stavbě jeruzalémského
chrámu použil olivovníkové dřevo pro stavbu vnitřní svatyně, jako symbol věčného klidu a míru. V Křesťanské tradici se Ježíš modlil a scházel se svými učedníky na místě označovaném Getsemane, Olivová hora.