Fíkovník

(Ficus)

Pěstování fíkovníků je poměrně snadné a můžete ho s úspěchem pěstovat v našich podmínkách i venku. Barva zralých plodů i jejich chuť je dána odrůdou. Ochutnat čerstvě utržený fík je úžasný zážitek, který je nesrovnatelný s ovocem sušeným.

Jak rostlinu pěstovat

Fíkovník v Mattioliho herbáři

Stanoviště a půda: Slunné a chráněné místo s písčitou propustnou půdou, která má být neutrální až zásaditá. Pozor na listy, jsou citlivé na přímé slunce. Vhodné je chránit rostlinu před větrem.

Zálivka: Po vysazení rostliny spíše malá, zlepší se zakořenění. V létě v době zrání plodů hojná. V zimě mírná (1x za měsíc).

Kde pěstovat: Mrazuvzdorné odrůdy lze i vysadit volně do zahrady (snesou do -15 st. C), malé rostliny je vhodné na zimu připravit přikrytím kořenů, zábalem kmene jutou a případně i koruny netkanou textílií. Rostliny vysazené v zemi jsou odolnější proti chladu. Rostliny v květináčích lze ponechat venku za podmínek obalení květináče a stejného zazimovacího postupu jako u vysazených v zemi. K zimování uvnitř je vhodná teplota do +10° C. Může a nemusí být světlo. Pozn.: Při zimování rostlině opadají listy, ale zůstávají nedozrále plody, které v další sezóně mohou dozrát.

Hnojení: Během léta přihnojování tekutými hnojivy v čtrnáctidenních intervalech. Vhodné střídat různé druhy hnojiva, tak předejte nedostatku určitých živin.

Řez: Podzimní se provádí po opadu listí, jde o výchovný řez, kdy usměrňujeme růst a zlepšujeme kvalitu plodů. Na jaře zaštipujeme zelené měkké konce nových výhonků. Díky zaštipování má rostlina kvalitnější plody.

Vhodná nádoba na pěstování: Při venkovním celoročním pěstování je vhodná kvalitní mrazuvzdorná terakota, která zajistí prodyšnost nádoby a odolnost k prasknutí během zimy.

Víte, že…

Žena viděla, že je strom s plody dobrými k jídlu, lákavý pro oči, strom slibující vševědoucnost. Vzala jeden z plodů a jedla a dala také svému muži, který byl s ní a on též jedl. Oběma se otevřely oči: poznali, že jsou nazí. Spletli tedy fíkové listy a přepásali se jimi. (Bible, První kniha Mojžíšova)

Při hoře Fíkovníku a hoře Stromu olivového, při hoře Sinaji, při tomto bezpečném území. Stvořili jsme věru člověka v postavě nejkrásnější… (Korán, Súra 95, Fíkovník)

Fíkovník nestál jen u zrodu prvního oděvního návrhářství, jak dokládá biblický text. Ale patří opravdu mezi nejstarší člověkem domestifikované rostliny. A proto je zmiňován v různých posvátných textech středomořského okruhu. V údolí řeky Jordán byly nalezeny pozůstatky osídlení prvních zemědělců z období neolitu a součástí nálezů byly i šlechtěné odrůdy fíkovníku. Tedy již před 11000 lety byl fíkovník šlechtěn a pěstován.